U maloj sali Centra za djelatnosti kulture Organizacija slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac je u okviru projekta “Život s bijelim štapom”, u subotu 20.04.2018. godine, organizovala još jednu, jednodnevnu simulaciju vrsta kretanja za osobe sa smetnjama vida i njihove asistente.
Cilj ovakve simulacije je, da se kroz njih predstave različite vrste kretanja koje osobe sa smetnjama vida koriste pri samostalnom kretanju, među kojima su kretanje uz pomoć bijelog štapa i videćeg vodiča-asistenta u kretanju. Glavni cilj ovakvih simulacija za samostalno kretanje je da se osobama sa smetnjama vida približi samostalno kretanje uz pomoć bijelog štapa, neizbježnog pomagala za osobe oštećenog vida, ali i da im se predoče ostale vrste samostalnog kretanja.
Ove simulacije su predviđene za sve osobe sa smetnjama vida, bilo da su osobe djelimično oštećenog ili potpuno oštećenog vida, ali se fokus stavlja na osobe koje imaju potpuno oštećenje vida. Međutim, želimo, takođe da probudimo i svijest kod onih koji imaju djelimično oštećenje vida. Oni ne smiju da zapostave kretanje uz pomoć bijelog štapa, jer se obično oslanjaju na ostatke svog vida i onda je to samostalno kretanje ili uz pomoć nekog iz porodice, prijatelja, druga…
Takođe, cilj ovih simulacija je i da se poveća broj korisnika dugog bijelog štapa. Smatramo da je danas nedovoljan broj korisnika ovog pomagala. Ne možemo, sada u potpunosti ni reći, da smo potpuno nezadovoljni i da nema osoba koje koriste dugi bijeli štap, ali se trudimo iz dana u dan da taj broj bude što veći, zbog njih i njihove samostalnosti i sigurnosti. Još jedan od ciljeva u okviru projekta “Život s bijelim štapom” bio je, da ohrabrimo osobe bez ostatka vida da samostalno počnu da se kreću uz pomoć dugog bijelog štapa i da nauče da se samostalno kreću uz pomoć asistenta.
Takođe, kroz ove simulacije, angažovano specijalizovano lice, defektolog-tiflolog Sanja Pešić, u dosadašnjim simulacijama, članove-polaznike ovog projekta i njihove asistente, naučila ih je, kako da zajedno funkcionišu i da se kreću u mikro i makro sredini. Nakon prijašnjeg lošijeg odziva naših članova u ovakvim i sličnim projektima i nakon našeg permanetnog apela da se osobe sa smetnjama vida što više uključuju u ovakve aktivnosti, veoma nas je obradovalo što su korisnici, članovi ciljne grupe pokazali solidno interesovanje i motivaciju da se što više osamostale i da ubuduće koriste dugi bijeli štap. Jer, ogromna je važnost dugog bijelog štapa, prosto da ne postanu zavisni od vodiča, da ne budu pasivni, jer samostalno kretanje njih ni u čemu ne ograničava.
Za početak, naravno, da im treba vodič koji će im davati instrukcije i koji će im pomoći, ali treba insistirati na tome da svi postanu nezavisni u kretanju i svojoj mobilnosti.