U Organizaciji slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, već su realizovane određene aktivnosti u okviru projekta Život s bijelim štapom, finansijski podržan od strane Komisije za raspodjelu sredstava NVO opštine Bijelo Polje za 2017. godinu. Za implementaciju ovog projekta opredijeljeno je 2.364,00 eura.
Cilj projekta je jačanje samopoštovanja i samouvažavanja za samostalan život osoba sa smetnjama vida.
Direktna ciljna grupa, koja je obuhvaćena ovim projektom, su osobe sa smetnjama vida sa područja opštine Bijelo Polje, a indirektni korisnici su njihovi članovi porodice, pratioci, kao i ostali građani i građanke.
S obzirom da je organizacija, naročito u decembru mjesecu, sada već prošle godine, bila prebukirana redovnim a i, nekim vanrednim aktivnostima, to su naredne aktivnosti u okviru projekta »Život s bijelim štapom«, prolongirane, za tekući period.
Inače, Glavne aktivnosti planirane ovim projektom su: organizovanje simulacija praktičnih tehnika za više vidova samostalnosti, kao i pružanje psiholoških radionica u cilju jačanja samopoštovanja i samouvažavanja;
Osobe sa smetnjama vida su danas još uvijek prilično nesamostalne u velikom broju oblasti i aktivnosti. Tome je uzrok, pored ostalog i prezaštićen odnos njihovih srodnika i prijatelja, koji smatraju da će im najlakše pomoći ako pojedine životne aktivnosti preuzmu na sebe. Često o njima misle na samilostan način i ne žele da ih “opterete” samostalnošću. Samostalnost jeste trusniji drum od zavisnosti od pomoći drugih, ali je upravo samostalnost nešto što kad se dosegne, dovodi do samoprihvatanja, dovodi do vjere u sebe i svoje sposobnosti, dovodi do razvijanja novih vještina i spretnosti. S druge strane, srodnici i okolina zaista cijene i pohvaljuju sve one osobe sa smetnjama vida koje su mobilne, a pritom i samostalne u obavljanju svakodnevnih radnji; pripremanje hrane, održavanje lične higijene i higijene svog doma, odlazak u kupovinu, bavljenje nekim vidom rekreacije, odlazak na kulturna i sportska dešavanja itd. Članovi porodica naših članova i članica često nijesu voljni da pruže instrukcije i pomoć za prve korake na polju mobilnosti svojih srodnika i prijatelja, jer se plaše da preuzmu odgovornost za njihove eventualne buduće pogreške pri kretanju. Radije ih uzimaju pod ruku i vode do odredišta.
Svakako da ima i pozitivnih primjera, gdje se članovi porodice i prijatelji odvaže da budu “amaterski instruktori” osobama sa smetnjama vida i da ih podstiču na širi vid samostalnosti, gdje je mobilnost svakako najbitniji segment. Takvi primjeri su zapravo rijetkost, ali osobe sa smetnjama vida koje imaju tu “privilegiju i sreću” da dobiju podršku od strane svojih najdražih, na pravi način ojačane i nemaju priliku da rasipaju energiju na ubjeđivanje svojih bliskih srodnika, da im je mobilnost i samostalnost neophodna za dostojanstven život.
Zbog svega ovoga, a svjedoci smo, da je odziv osoba sa smetnjama vida u prethodnim, ovakvim i sličnim projektima bio, nezadovoljavajući, stalno apelujemo, i ovog puta, to činimo da se osobe sa smetnjama vida, što više uključuju u ovakve projekte, kako bi u okviru njih prošli brojne edukacije i obuke, koje vode samostalnijem životu, ne zaviseći od drugih, a ponajviše od članova svoje porodice, koji svako za sebe ima i svojih, drugih obaveza. Vrijeme trajanja projekta je 6 mjeseci, a njegova konačna realizacija, zavisiće, isključivo od dinamike uplate odobrenih sredstava.
Napominjemo, da je do sada uplaćena prva, od četiri rate, kako je to i Ugovorom precizirano, a u iznosu od 591 eura.