Osma je godina, kako neformalna koalicija „Savez“, koja okuplaja šest organizacija i udruženja osoba sa invaliditetom sa područja opštine Bijelo Polje, Udruženje paraplegičara Bijelo Polje, Udruženje za podršku osobama sa invaliditetom Bijelo Polje, Udruženje roditelja „Oaza“ Bijelo Polje, Opštinsko udruženje multiple skleroze, Organizacija slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac i Organizacija gluvih i nagluvih Bijelo Polje, obilježava 3. decembar, Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, uz konstataciju, da je ovakvo obilježavanje, već postalo tradicionalno.

Ove godine, program obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, bio je malo izmijenjen u odnosu na prethodne. Zbog loših vremenskih uslova, izostala je manifestaciona šetnja, a glavne aktivnosti su se odvijale na Okruglom stolu, koji je bio upriličen u jednoj od sala hotela „Franca“ u Bijelom Polju, na kome su pored predstavnika organizacija i udruženja Koalicije,

učestvovali i predstavnici Opštine Bijelo Polje Miloš Kljajević i Nada Ćetković.

Na Okruglom stolu prezentirani su izvještaji o realizovanim programskim i projektnim aktivnostima u prethodnom periodu, svake učesnice Koalicije, pojedinačno.

Osobe sa invaliditetom dočekuju i ovu godinu u skladu sa cijelim društvom, koje je već godinama, uhvatila ekonomska kriza. To se odrazilo i odražava i na same naše organizacije i udruženja, a pogotovo na osobe sa invaliditetom, koje su u suštini, najugroženije društvene grupe bile i u prethodnom periodu. Sigurno će, se nažalost, sve su indicije, još pogoršati, što će usloviti i racionalizaciju aktivnosti u ovim organizacijama i udruženjima i samu uključenost osoba sa invaliditetom.

No, ipak osnovna poruka u Proglasu, koji je, čini nam se, po prvi put, bar u našoj sredini, pročitan na Brajevom pismu, a pročitala ga je, članica Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac Edina Karišik, je glasila: “Zajedno radimo za bolju budućnost koja je inkluzivna, pravedna i održiva za sve”.

          Stoga se nameće pitanje, sadašnjeg nivoa saradnje između predstavnika opštine Bijelo Polje i predstavnika organizacija i udruženja koja okupljaju osobe sa invaliditetom.

          Ocjena je, da ova saradnja u posljednjih nekoliko godina ide uzlaznom putanjom, a naš cilj je da se ona podstakne i na taj način otvori intenzivniji razgovor, između predstavnika NVO koje zastupaju interese osoba sa invaliditetom, o daljim načinima saradnje.

Osnovi temelja za još kvalitetniji razgovor i saradnju mogu se smatrati  i usvojeni Lokalni plan akcije u oblasti invalidnosti za period 2017-2021, kao strateški dokument, koji će povezati konkretne mjere i akcije koje će se preduzeti, da bi se na odgovarajući način odgovorilo na potrebe i prava osoba sa invaliditetom u lokalnoj zajednici.

Tu je, naravno i, takođe usvojeni Lokalni plan za razvoj usluga socijalne zaštite, u kome je, u jednom od specifičnih ciljeva, a to je Uspostavljanje adekvatnih i pristupačnih servisa za osobe sa invaliditetom, jasno izražena briga i razmišljanje o ovoj populaciji.

I u tom smislu, u organizacijama i udruženjima osoba sa invaliditetom na nivou opštine Bijelo Polje, prepoznaju napor koji Lokalna uprava ulaže, cijeneći ga, uz zahvalnost na tome.

Međutim, osnovni problem sa kojima se  susreću osobe sa invaliditetom je samoizolacija i nerazumijevanje sredine u kojoj žive, počev u mnogome i od porodice i cjelokupne društvene zajednice.

Iako stavovi prema osobama sa invaliditetom počinju da se mijenjaju i preispituju, oni su, nažalost, i dalje jedna od većih prepreka njihovom punom ućešću u životu zajednice.

Kako su stavovi duboko ukorijenjeni u svijesti ljudi i kako oni najčešće predstavljaju izraz neznanja, straha i konformizma, veoma ih je teško mijenjati.

No, nije i nemoguće. To je dugotrajan i kontinuiran proces, u kome najznačajniju ulogu mogu da imaju upravo osobe sa invaliditetom i njihovi pozitivni primjeri iz svakodnevnog života.

Categories: aktivnosti