I opet u subotu radnu, 06.07.2024. godine, po sunčanom i prijatnom danu, a u “debeloj” hladovini, bez buke i trke, već sa prijatnim osjećajem mira i vedrine, u malenom parku nazvanom Parku pjesnika, a u društvu legendarnih bjelopoljskih književnika i pjesnika Dragomira Brajkovića, Rista Ratkovića, Ćamila Sijarića, Miodraga Bulatovića i Avda Međedovića, a pod “prismotrom” prirodnog vidikovca, brda Obrov, jer gdje god se okreneš i u svakom pravcu gledaš, gore vidš simbol Bijelog Polja, održane su radionice psihosocijalne podrške, koje su uredile i vodile dipl.psihološkinje Antonija Zejak i Rada Femić, a u okviru projekata Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje u pratnerstvu sa bjelopoljskom organizacijom slijepih i slabovidih “Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac” i “LSI imaju pravo na zdravlje”, koji su finansijski podržani od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, odnosno Ministarstva zdravlja.

Po završetku realizacije današnjih radionica, druženje članova ciljne grupe, nastavljeno je, uz osvježavajaće piće u obližnjem restoranu “Holidey” u zgradi Doma penzionera, stručne saradnice u pomenutim projektima, u izjavama za javnost, rekoše:

Antonija Zejak

Današnja radionica bila je posvećena očuvanju i unaprijeđenju mentalnog zdravlja. Svakodnevne aktivnosti koje radimo, hobije koje imamo ili slobodno vrijeme za sebe pozitivno utiču na naš mentalni status, a da toga možda nismo baš uvijek svijesni. Adaptibilno prevazilaženje stresnih situacija, razgovor sa bliskim osobama u koje imamo povjerenja ali i adekvtana briga o fizičkom zdravlju su neki od načina na koje brinemo o vlastitom mentalnom blagostanju.

Upravo, članstvo korisnika u ovim organizacijama i njihovo aktivno učešće na radionicama su pokazatelj njihove brige o mentalnom zdravlju!

Rada Femić

Na današnjoj radionici razgovarali smo o zdravlju, posvetivši više pažnje mentalnom zdravlju.

Svi učesnici radionice su se složili da zdravlje nije samo odsustvo bolesti već potpuno fizičko, psihičko i socijalno blagostanje. Kroz interaktivan rad u kojem su svi učesnici aktivno iznosili svoja mišljenja došli smo do adekvatnih strategija koje svakodnevno treba primjenjivati kako bi doprinijeli očuvanju, poboljšanju i unapređenju mentalnog zdravlja.

Cilj današnje radionice je obezbjeđivanje mehanizama podsticanja aktivizma kao i unapređenje znanja o očuvanju i unapređenju mentalnog zdravlja. Bilo je riječi o razgovoru koji ima terapeutsko dejstvo kao prvom koraku u očuvanju mentalnog zdravlja, koliko je bitna katarza ili pražnjenje, jer potiskivanje emocija može prouzrokovati niz problema. Takođe o značaju svakodnevnog izdvajanja vremena za sebe posvetivši se radnim aktivnostima i hobijima koji njih umiruju.

Temu smo zaključili, gdje su se svi složili da je očuvanje mentalnog zdravlja bitno u svakom trenutku, ne samo u stresnim situacijama ako želimo da vodimo zdrav, srećan i ispunjen život.

Današnjim radionicama, prisustvovala je i aktivno na njima učestvovala i koordinatorka pomenutih projekata, istovremeno predsjednica Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje Lidija Guberinić, kao i sekretarka ovog udruženja Samira Grbović. Takođe, radionicama je prisustvovao i Mirsad Dlakić, sekretar Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac.

Do skorog susreta!

Categories: aktivnosti