U Savezu slijepih Crne Gore u proteklom periodu realizovan je veliki broj programa i projekata, međutim, u ovoj godini, desio se, jedan vrlo značajan projekat za osobe sa oštećenim vidom, a koje se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, nazvanim „Poboljšanje pristupa tržištu rada osobama oštećenog vida“.
Bjelopoljskoj organizaciji slijepih, ponuđeno je partnerstvo u ovom projektu, a koje je, sa velikim zadovoljstvom ono i prihvaćeno, sa čime je, naša organizacija preuzela svoj dio odgovornosti u realizaciji ovog projekta.
Posebno, što je privuklo rukovodstvo ove organizacije, jeste sami cilj projekta, a koji se ogleda u povećanju razvoja vještina i individualne podrške u procesu traženja posla i zapošljivosti osoba sa oštećenim vidom, djelimično ili potpuno oštećenog vida, kroz pet programa obuke.
Odmah, nakon obavještenja od strane Saveza slijepih Crne Gore, da je donijeta Odluka Zavoda za zapošljavanje Crne Gore o dodjeli sredstava za finansiranje projekta “Poboljšanje pristupa tržištu rada osobama oštećenog vida”, koji će se sprovoditi u trajanju od 10 mjeseci, a već je započeo i peti mjesec realizacije planiranih, dakle 5 modula obuke, u Organizaciji slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, a preko, prethodno imenovanog lokalnog koordinatora za Sjevernu regiju, u ovom slučaju moja malenkost Mirsad Dlakić, krenulo se, sa procesom biranja kandidata, među članovima, koji se nalaze na evidenciji biroa rada B. Polje, Mojkovac, Berane i Pljevlja.
II
Prvi korak koji je u bjelopoljskoj organizaciji slijepih, odnosno od strane lokalnog koordinatora projekta za Sjevernu regiju, učinjen jeste, telefonsko anketiranje članstva, odnosno upoznavanje sa ciljem projekta. Svim anketiranim članovima tri organizacije sa područja Sjeverne regije, koji se nalaze na evidenciji ovdašnjih Biroa rada, njima 22 (dvadeset i dvoma), je predloženo da prihvate učešće u pomenutom projektu. U razgovoru sa svakim, pojedinačno, naglašeno je, da svi oni imaju specifične teškoće u učenju, kretanju i svakodnevnom funkcionisanju zbog oštećenja vida, ali i da imaju pravo na dodatnu obuku i usavršavanje i obogaćivanje postojećeg znanja.
Anketiranim članovima ostavljeno je dovoljno vremena da o svemu razmisle i samostalno odluče o eventualnom učešću.
Koliko god da smo priželjkivali što veći odziv, broj članova, koji su prihvatili učešće u projektu, prijatno nas je iznenadio. Tako da je, dakle od ukupno, 22, koliko ih je na evidenciji Biroa rada, njih 12, konačno i prihavtilo da budu učesnici, ovog vrlo značajnog projekta, upravo za nezaposlene osobe sa oštećenim vidom.
Međutim, od tih12 nezaposlenih, morala se napraviti i selekcija i kroz detaljnu analizu stručnog tima na čelu sa rukovodiocem projekta, koordinatorkom Katarinom Bigović, i lokalnim koordinatorom za Sjevernu regiju, to je i učinjeno. Tako da je, dakle od ukupno 12 odabrano da učestvuje njih osmoro, i to:
B. Polje 3, Berane 2 i Pljevlja 3 nezaposlena lica sa oštećenim vidom. Osnovni kriterijum, po kojima se postupalo u odabiru polaznika planirane obuke, ogledao se u stečenom obrazovanju i to što su, odabrani mlađi ljudi za razliku od ostalih zainteresovanih, koji, po našem mišljenju i ne mogu u potpunosti odgovoriti zadacima, koji su, postavljeni ovim projektom.
III
Od 5 modula obuke u portekla četiri mjeseca, u prostorijama Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, već je realizovana obuka korišćenja čitača ekrana za osobe sa potpunim oštećenjem vida u cilju prepoznavanja govora, poznato i kao automatsko ili kompjutersko prepoznavanje govora, pretvaranje izgovorene riječi u mašinski (računarski) prepoznatljiv ulaz.
Zatim, upoznavanje sa softverom, koji reaguje sa računarskim grafičkim izlazom radi predstave uvećanog sadržaja ekrana, koji tip tehnologije je, dakle prikladan za osobe sa problemima sa vidom, odnosno za osobe sa ostatkom vida.
Sada je u toku realizacija obuke Osnovne komunikacijske vještine i poslovna komunikacija.
IV
Kroz biografije i motivaciona pisma naših budućih polaznika obuke u okviru ovog projekta, iskristalisao se, jedinstven motiv i želja, da bez obzira na njihov invaliditet, oštećenost vida, steknu nova znanja, podignu nivo svijesti, kako svoje, tako i poslodovaca u lokalnim zajednicama, koji bi, sasvim drugačije razmišljali i gledali u osobi sa invaliditetom isključivo sposobnost, ali ne i invaliditet, kao bolest.
Takođe, dodatni motiv za učešće u projektu, je i neizbježno druženje, kako sa svojim drugarima po sudbini i kolegama, tako i sa trenerima i ostalim učesnicima, koji su angazovani u realizaciji projekta.
Rezultati obrade anonimnih evaluacionih upitnika koje su učesnici popunjavali na kraju dosadašnjih planiranih modula obuke, pokazali su, da su ispunjena očekivanja polaznika. Naglašeno je, da su dosadašnje aktivnosti u okviru projekta „Poboljšanje pristupa tržištu rada osobama oštećenog vida“,veoma korisne, da će, dosadašnje primljeno znanje biti od izuzetne važnosti za njihov budući rad. Takođe, učesnici su bili posebno zadovoljni radom trenera, koji je od strane svih učesnika ocinjenjen najvišom ocjenom i što je posebno bitno, učesnici ovih modula obuke su pokazali želju za daljim usavršavanjem.
V
Regionalni koordinator (Mirsad Dlakić) u ovom projektu djeluje kao neophodna veza između centrale u Podgorici, u ovom slučaju Saveza slijepih Crne Gore, odnosno glavne koordinatorke projekta Katarine Bigović. U ovom slučaju lokalni koordinator ima ulogu asistiranja u svim planiranim aktivnostima ovog projekta, a koje se, odnose na Sjevernu regiju.
Mogu sa zadovoljstvom da istaknem, rekao je Dlakić dodao, da je moja komunikacija i saradnja, kao lokalnog koordinatora sa glavnim koordinatorom u Podgorici vrlo korektna, zahvaljući, svakako obostranoj saradnji ali posebno naglašavam visok stepen profesionalnosti i odgovornosti Katarine Bigović, kao, dakle glavne koordinatorke ovog projekta.
I naročito zbog toga, čvrsto smo ubijeđeni da će bjelopoljska organizacija partnerskim učešćem u projektu, dati svoj doprinos u realizaciji ciljeva raspisivanja Javnog poziva Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, koji se, dakle ogleda na prevenciji socijalne isključenosti lica sa invaliditetom, uspostavljanje ravnopravnih uslova na tržištu rada i pružanje jednakih mogućnosti, kao i povećanje zapošljivosti lica sa invaliditetom i njihovo brže uključivanje u radne i društvene procese, a naročito na podsticanje partnerske saradnje u realizaciji programa profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom sa svim zainteresovanim akterima na tržištu rada.