Kao što je, prethodno najavljeno Organizacija slijepih za B. Polje i Mojkovac je prihvatila partnerstvo u projektu Saveza slijepih Crne Gore, nazvanim

„Poboljšanje pristupa tržištu rada osobama oštećenog vida“ i time preuzela svoj dio odgovornosti u realizaciji ovog projekta.

 

Bjelopoljska organizacija je prihvatila partnerstvo u projektu Saveza slijepih Crne Gore „Poboljšanje pristupa tržištu rada osobama oštećenog vida“, čiji je

Cilj: povećanje razvoja vještina i individualne podrške u procesu traženja posla, i zapošljivosti osoba oštećenog vida, djelimično ili potpuno oštećenog vida, kroz pet programa obuke.

 

Ciljna grupa ovog projekta jesu osobe sa invaliditetom, tačnije osobe oštećenog vida, koje imaju poteškoća pri izlazu na tržište rada.

Glavne aktivnosti koje će se sprovoditi ovim projektom biće usmjerene na povećanje i razvijanje vještina ciljne grupe:

1. Podržati nezaposlene osobe oštećenog vida u povećanju svog znanja i vještina relevantnih za tržište rada;

2. Podržati nezaposlene osobe oštećenog vida u vršenju njihovih radnih mogućnosti na tržištu rada;

3. Podizanje svijesti poslodavaca i lokalne zajednice o prednostima zapošljavanja osoba oštećenog vida.

 

I nakon obavještenja od strane Saveza slijepih Crne Gore, da je donijeta Odluka Zavoda za zapošljavanje Crne Gore o dodjeli sredstava za finansiranje projekta “Poboljšanje pristupa  tržištu rada osobama oštećenog vida”, koji će se sprovoditi u trajanju od  10  mjeseci, u kome je, pored podgoričke, barske i  Organizacija slijepih za B. Polje i Mojkovac, uzela učešće kao partner, u ovoj organizaciji, a preko imenovanog koordinatora za Sjevernu regiju, u ovom slučaju moja malenkost Mirsad Dlakić, krenulo se, sa procesom biranja kandidata, među članovima, koji se nalaze na evidenciji Biroa rada B. Polje, Mojkovac, Berane i Pljevlja. Inače, regionalni koordinator u ovom projektu djeluje kao neophodna veza između centrale u Podgorici, u ovom slučaju Saveza slijepih Crne Gore. Takođe regionalni koordinatori imaju ulogu asistiranja u svim planiranim aktivnostima ovog projekta, a koje se, odnose na Sjevernu regiju.

Prvi korak koji je u bjelopoljskoj organizaciji slijepih, odnosno od strane koordinatora projekta za Sjevernu regiju, učinjen jeste, telefonsko anketiranje članstva, odnosno upoznavanje sa ciljem projekta, koji se ogleda u povećanju razvoja vještina i individualne podrške u procesu traženja posla, odnosno što spremniji izlazak na tržište rada, kroz planirane module obuke. Svim anketiranim članovima tri organizacije sa područja Sjeverne regije, koji se nalaze na evidenciji ovdašnjih Biroa rada, njima 22 (dvadeset i dvoma), je predloženo da prihvate učešće u pomenutom projektu. U razgovoru sa svakim, pojedinačno, naglašeno je, da svi oni imaju specifične teškoće u učenju, kretanju i svakodnevnom funkcionisanju zbog oštećenja vida, ali i da imaju pravo na dodatnu obuku i usavršavanje i obogaćivanje postojećeg znanja.

Anketiranim članovima ostavljeno je dovoljno vremena da o svemu razmisle i  samostalno odluče o eventualnom učešću.

Koliko god da smo priželjkivali što veći odziv, broj članova, koji su prihvatili učešće u projektu, prijatno nas je iznenadio. Tako da je, dakle od ukupno, 22, koliko ih je na evidenciji Biroa rada, njih 12, konačno i prihavtilo da budu učesnici, ovog vrlo značajnog projekta, upravo za nezaposlene osobe sa oštećenim vidom.

Kroz biografije i motivaciona pisma naših budućih polaznika obuke u okviru ovog projekta, iskristalisao se, jedinstven motiv i želja, da bez obzira na njihov invaliditet, oštećenost vida, steknu nova znanja, podignu nivo svijesti, kako svoje, tako i poslodovaca u lokalnoj zajednici, koji bi, sasvim drugačije razmišljali i gledali u osobi sa invaliditetom isključivo sposobnost, ali ne i invaliditet, kao bolest.

Takođe, dodatni motiv za učešće u projektu, je i neizbježno druženje, kako sa svojim drugarima i kolegama, tako i sa trenerima i ostalim učesnicima, koji će učestvovati u realizaciji projekta.

Za većinu nezaposlenih osoba, nezaposlenost je dinamično, privremeno stanje, ali za neke od njih može postati dugoročna karakteristika. To je posebno važno za Crnu Goru, gdje je većina korisnika koja koristi socijalnu zaštitu, zapravo osoba sa odgovarajućim radnim sposobnostima. Ova situacija se negativno odražava na ukupan sastav socijalne zaštite s visokim troškovima. Važan zadatak je da se smanji broj nezaposlenih, posebno, s obzirom na nizak nivo obrazovanja i nizak nivo radne motivacije koja je prouzrokovana odsustvom na tržištu rada.

Čvrsto smo ubijeđeni da će bjelopoljska organizacija partnerskim učešćem u projektu, dati svoj doprinos u realizaciji ciljeva raspisivanja Javnog poziva Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, koji se, dakle ogleda na prevenciji socijalne isključenosti lica sa invaliditetom, uspostavljanje ravnopravnih uslova na tržištu rada i pružanje jednakih mogućnosti, kao i povećanje zapošljivosti lica sa invaliditetom i njihovo brže uključivanje u radne i društvene procese, a naročito na podsticanje partnerske saradnje u realizaciji programa profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom sa svim zainteresovanim akterima na tržištu rada.

 

Categories: aktivnosti