Opštinsko udruženje multiple skleroze Bijelo Polje u partnerstvu
sa Organizacijom slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, složno, drugarski, timski, radno…
U prostorijama Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, u subotu 20. januara 2024. godine, Opštinsko udruženje multiple skleroze Bijelo Polje, održalo je dvije u nizu planiranih psiholoških radionica, a u okviru projekata”STOP diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac” i “LSI imaju pravo na zdravlje”, finansijski podržana od Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, odnosno Ministarstva zdravlja.
Snijeg, koji je u “nevrijeme”, ali nekako nenadano, prethodne noći napadao, nije spriječio članove ciljne grupe, da pristignu do prostorija bjelopoljske organizacije slijepih, koja u oba ova projekta, nastupa u partnerskom odnosu sa Opštinskim udruženjem multiple skleroze Bijelo Polje, kako bi aktivno učestvovali u radu pomenutih radionica, gdje su iznosili svoja mišljenja o samoj diskriminaciji i kazivali svoje primjere iz svakodnevnih životnih situacija.
Ovu radionicu vodila je psihološkinja Rada Femić, koja je u zaključku naglasila, da obrađena tema, ujedno predstavlja i cilj radionice, da se lica s invaliditetom osnaže, da im se pruži podrška da u situacijama kada se osjećaju diskriminisano ili kada misle da je neko njihovo pravo koje je propisano zakonom i Konvencijom o ljudskim pravima ugroženo, da imaju formirani stav i da su odlučni da se na asertivan način bore za neko svoje pravo, odnosno da se zauzmu za lična prava i izražavanje misli, osjećanja i stavova na direktan, iskren, umjeren i adekvatan način.
Takođe, i na drugu, ovog puta u drugom sastavu članovi ciljne grupe, vrlo odgovorno i na vrijeme, su pristigli na radionicu, koju je vodila psihološkinja Antonija Zejak, naglasivši da su prisutni članovi Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje i Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, podijelili iskustva suočavanja sa posljedicama manjinskog stresa, koje uključuju diskriminaciju, stigmatizaciju te nedostatak podrške. Zajedno su definisani ciljevi za budući rad koji se orijentišu na prepoznavanje i adekvatno reagovanje na diskriminaciju, usvajanje seta vještina suočavanja i prevladavanja uticaja stresa, koje pozitivno utiču na mentalno zdravlje i doprinose adaptibilnosti.
Lidija Guberinić, predsjednica Opštinskog udruženja multiple skleroze, kazala je, da je raduje partnerstvo s Organizacijom slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac u oba projekta, jer kako kaže, imamo odgovornost da uključimo što veći broj lica s invaliditetom iz Bijelog Polja i Mojkovca.
Koordinatorka oba projekta Lidija Guberinić, zahvaljuje se saradnicima spec.pravnih nauka Sanidi Šabović i Mirzi Guberinić, kao i psihološkinjama Radi Femić, Antoniji Zejak i Vanji Mašković, koje psihološki savjetuju i jačaju identitet OSI u prepoznavanju mehanizama odbrane od diskriminacije.
U okviru projekta “LSI imaju pravo na zdravlje” uz radionice psihološke podrške i pravne edukacije, imaćemo i aktivnost neurološkinje dr Tijane Sekulić, podjelu vitamina licima s invaliditetom, zaključuje predsjednica Guberinić.