U prostorijama Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, danas 17.02.2024. godine, održane su još dvije radionice u okviru projekata Opštinskog udruženja multiple skleroze u pratnerstvu sa bjelopoljskom organizacijom slijepih i slabovidih “Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac” i “LSI imaju pravo na zdravlje”, koji su finansijski podržani od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, odnosno Ministarstva zdravlja.

Prvu, pravno edukativnu radionicu sa članovima Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, uredili su specijalisti pravnih nauka Mirza Guberinić i koleginica mu Sanida Šabović.

Na današnjoj radionici nastavljeni su razgovori na temu pravnih normi, njihovog stvaranja, ali i primjene istih, pravnom silogizmu, hipertrofiji pravnih normi, sve kroz praktične primjere, naznačali su urednici, ove pravno edukativne radionice.

Kroz interaktivnu vježbu pokazali smo jedni drugima kako izgledaju odgovori na pitanje koje nije prethodno pojašnjeno, a kako, kada je riječ o nečemu već dobro poznatom ispitanicima, kao i kako dobijeni odgovori ukazuju na to da spontano odgovaranje bez procesa promišljanja sadrži osjećaj nezadovoljstva (ili zadovoljstva) i mijenja odgovor ponekada i suštinski, pojašnjavaju Mirza Guberinić i Sanida Šabović.

Istaknuto je da generalno lica sa invaliditetom nijesu dovoljno informisana o njihovim pravima i da su zato i značajne radionice koje sprovodimo.

Na kraju, dogovoreno je da neke od radionica posvetimo razgovoru o principu da je Crna Gora – država socijalne pravde, a u kontekstu obilježavanja predstojećeg Dana socijalne pravde, zaključuju urednici ove radionice.

Drugu, psihološku radionicu, takođe sa članovima Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, uredila je i vodila Antonija Zejak, dipl.psiholog, a u izjavi nakon završene radionice, kazala je:

-Tokom današnje realizovane radionice dijelili smo iskustva gotovo svakodnevnog suočavanja sa stresom. Učesnici su imali priliku da govore o sopstvenim načinima definisanja stresnih situacija kao i načinima na koje se sa istim suočavaju.

Bilo je riječi o dalekosežnim posljedicama koje ostvaruje akumulirano dejstvo stresa.

Kroz radionice, koje će se u budućnosti realizovati, učesnici će imati prilike da usvoje znanja o različitim strategijama za efikasnije suočavanje i prevladavanje stresa, zaključila je Antonija Zejak, dipl.psiholog.

Uporedo, s ovim radionicama u prostorijama Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje, održana je, i još jedna psihološka radionica, a koju je uredila i vodila dipl. psiholog Rada Femić.