Danas, u subotu, 18.05.2024. godine, u prostorijama Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, u vrlo prijatnoj i prisnoj atmosferi održane su radionice pravno-edukativnog karaktera i psihosocijalne podrške, a u okviru projekata Opštinskog udruženja multiple skleroze u pratnerstvu sa bjelopoljskom organizacijom slijepih i slabovidih “Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac” i “LSI imaju pravo na zdravlje”, koji su finansijski podržani od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, odnosno Ministarstva zdravlja. Voditelji i rukovodioci ovih radionica, na jedan briljantan, profesionalan a uz to prilagodljiv i neposredan način pokazuju vještine u oblastima u kojima su osposobljeni u toku školovanja za ova zanimanja, utisak je asistenta koordinatora pomenutih projekata Mirsada Dlakića, sekretara Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac.
Sanida Šabović i Mirza Guberinić, specijalisti pravnih nauka, za medije izjaviše:
Današnje pravno-edukativne radionice podijelili smo na nekoliko cjelina. Na početku smo generalno govorili o stereotipima i predrasudama, naučili smo značenje ovih pojmova kao i razlike između njih, a sve kroz primjere. Govorili smo koje su sve predrasude i stereotipi o licima sa invaliditetom prisutni u našem društvu. U drugom dijelu objasnili smo šta podrazumijeva invaliditet, kao i koji sve postoje modeli pristupa invaliditetu.
Invaliditet se mora posmatrati kroz model ljudskih prava, odnosno socijalni model.
Antonija Zejak i Rada Femić, dipl.psihološkinje, rukovoditeljke zajedničke psihološke radionice, takođe u izjavi za medije, kažu:
Tokom današnje realizovane radionice razmjenjivali smo svakodnevna iskustva važnosti uspostavljanja granica u međuljudskim odnosima. Kroz situacije sa kojima se svakodnevno susrećemo istakli smo važnost i usvajali smo vještine asertivne komunikacije koja nam omogućava da istovremeno ne odstupimo od vlastitih potreba i želja uz poštovanje potreba druge strane. Tokom radionice svi učesnici su aktivno participirali i iznosili svoja mišljenja.
Još jednom, želimo istaći važnost podrške koju nam pružaju bliske osobe što je bio slučaj tokom današnje radionice.
Doviđenja!