U prostorijama Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, i danas 16.03.2024. godine, održane su još dvije radionice u okviru projekata Opštinskog udruženja multiple skleroze u pratnerstvu sa bjelopoljskom organizacijom slijepih i slabovidih “Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac” i “LSI imaju pravo na zdravlje”, koji su finansijski podržani od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, odnosno Ministarstva zdravlja.

Mirza Guberinić, dipl.pravnik, urednik i voditelj prve od dvije današnje radionice, pravno-edukativnog karaktera:

Iskoristivši uvodni i neformalni dio radionice u kojem učesnici razgovaraju o svakodnevnici, započeli smo temu o asocijalnosti i sve većoj socijalnoj distanci.
Uvodno pitanje je bilo da li možemo da zaključimo da je socijalna distanca pojava u svim društvenim grupama, a ne samo među licima sa invaliditetom, koja pomaže nosiocima vlasti da vrše vlast autokratski.
Ova tema je bila dobar uvod za interaktivni razgovor o etici.
Etika je objašnjena kao meta-pravno pitanje i jedan od preduslova za ustavotvorca, a potom i zakonodavca. Etika je obrađena kroz preporučenu literaturu “Etičke dileme” Rašvorda Kidera.
U ovoj knjizi je pružena ideja o etičkim dilemama i etičkim izazovima, o kojima će biti izvedene vježbe na sljedećoj radionici kroz simulaciju konkretnih primjera.
Nakon početnog obrađivanja teme etike, postepeno se prešlo na Ustav Crne Gore i to kroz uvodno izlaganje o konstitucionalizmu od prvih ustava u Evropi do prvog “oktroisanog” ustava u Crnoj Gori. Nakon toga je bilo riječi o preambuli Ustava Crne Gore iz 2007 i prvom članu kao “ličnoj karti” Crne Gore.
U narednom periodu postavljen je cilj da se obradi svaki član Ustava koji je bitan u smislu građanskog života lica s invaliditetom, kao i oni članovi koji predstavljaju aktuelne izazove za našu društvenu zajednicu.

Drugu radionicu uredila je i vodila Antonija Zejak, dipl.psiholog:
Tokom današnje radionice razgovarali smo o svojim strahovima i brigama, o tome kako iste procjenjujemo i kako da uočimo razliku između racionalinih i iracionalnih strahova. Još jednom smo naglasili važnost pravovremenog traženja adekvatne pomoći, kako kod osoba sa kojima smo bliski tako i traženje profesionalne pomoći.

Na radionicama su prisustvovali i na njima aktivno uzeli učešće Lidija Guberinić, predsjednica Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje, istovremeno i koordinatorka pomenutih projekata. Takođe radionicama je prisustvovala i Samira Grbović, sekretarka ovog udruženja. A ispred Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, sekretar Mirsad Dlakić, istovremeno i asistent koordinatora ovih projekata.

Categories: aktivnosti