Savez slijepih Crne Gore povodom obilježavanja 15.oktobra, Međunarodnog dana bijelog štapa organizovao je dvije značajne aktivnosti.
U prepunoj, velikoj sali Doma kulture u Baru 18.oktobra održan je muzički festival osoba sa oštećenim vidom, koji je bio i revijalnog i takmičarskog karaktera. Osobe sa oštećenim vidom nadmetale su se u pjevanju narodne i zabavne muzike, kao i u instrumentalnom izvođenju.
Organizaciju slijepih za B. Polje i Mojkovac predstavljali su tri naša člana-pjevača Faruk Bošnjak, Edina Karišik i Semir Erović. U vrlo jakoj konkurenciji, u kategoriji narodne muzike bjelopoljski Sinan Sakić, Faruk Bošnjak osvojio je prvo mjesto i 100 eura. Ostala dva takmičara u istoj kategoriji, takođe su imala vrlo dobar nastup, tako da su sve troje osvjetlali obraz i sebi samima a i našoj organizaciji.
U kategoriji zabavne muzike prvo mjesto je zauzela Nikolina Arapović, dok u kategoriji instrumentalne muzike najbolji je bio Damir Kožar na klavijaturama.
Dan kasnije, u upravnoj zgradi „Luke Bar“ održalo se i međunarodno savjetovanje na kome su organizacije i udtuženja iz Crne Gore, Srbije i Makedonije govorile o samostalnom kretanju i životu osoba sa oštećenim vidom. Referate su, između ostalih, imali i izvršni direktor Saveza slijepih Crne Gore Goran Macanović, Jelena Stojanović, potpredsjednica Saveza slijepih Srbije, Veselin Joketić, predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj.
Predstavnici naše organizacije i vrlo aktivno učestvovali u obradi pomenute teme su bili Safet-Gero Mehovič, predsjednik i Bošković Branislav, koordinator organizacije sa područja opštine Mojkovac.
Svi učesnici u obilježavanju ovog značajnog datuma za osobe sa oštećenim vidom, bili su smješteni u hotelu „Sidro“ u Baru, a troškove boravka, kao što smo i ranije kazali, snosila je svaka organizacija učesnica, samim tim i naša.
Smisao života svakog čovjeka je da normalno funkcioniše težeći svom napretku. Ka razvojnom cilju kome se stremi kroz cijeli život mnogi bivaju spriječeni invaliditetom koji traje od rođenja ili se pojavi u toku života kroz razna oboljenja ili povrede. Sam život sa invaliditetom je veoma složen i težak. Teško je prihvatiti invaliditet i biti drugačiji od drugih. Kada pobijede sebe, kada se negdje pomire sa tom činjenicom, a to je veoma težak i trnovit put, i često je za to potrebna maksimalna podrška okoline, počinje jedna nevjerovatna borba sa prevazilaženjem tehničkih teškoća koje im život stalno nameće.
Svaki dan im je izazov, svaki dan im je dobijena bitka i svakim danom njihova životna filozofija se temelji u tome da nisu toliko različiti jer dobijaju svoje male i velike bitke. Svaka dobijena bitka predstavlja uspjeh koji se ogleda u rezultatima na polju učenja, vještina i uklapanja u normalne tokove života.
Njihovi uspjesi su vrijedni poštovanja a naša obaveza je, da im što više pomognemo na životnom putu!!!