Završena je i finalizacija projekta “Aktivan izlaz iz nezaposlenosti”, koji je, finansijski podržan od Zavoda za zapošljavanje Crne Gore. Bjelopoljska organizacija slijepih, je i ove godine, aktivno uzela učešće, u projektu Saveza slijepih Crne Gore, i zajedno sa nikšićkom organizacijom bila partner u “Aktivnom izlazu iz nezaposlenosti”.
Poslije uspješno realizovane tromjesečne obuke u dispečer centrima taxi udruženja u Nikšiću, kao i psihofizičke obuke ili podrške, koja se sprovodila u Podgorici, četiri člana Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, od njih sedmoro koliko ih je, bilo zainteresovanih za ovo zanimanje sa područja Bijelog Polja i Mojkovca, na određeno vrijeme od 6 mjeseci, zapošljena su, u prepoznatljivom bjelopoljskom „Roler“ taxi udruženju, uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.
Ostaje i mogućnost, da nakon isteka šestomjesečne ugovorne obaveze, jedno od ovo, četvoro, bude i stalno zapošljeno u ovom udruženju. Naravno, ovo, apsolutno zavisi od samog zalaganja, sposobnosti i znanja naših članova, koja su usvojili u periodu obuke, a kasnije i u periodu zapošljenosti.
Po riječima predstavnice Roler taxi udruženja, g-đe Rade Femić, ovaj proces je tekao sasvim zadovoljavajuće, na obostrano zadovoljstvo.
Kad smo pomenuli ovo taxi udruženje i g-đu Femić, moramo, naglasiti, u toku šestomjesečnog rada naših članova, njeno, a i stalno zaposlenih dispečera u njemu, veliko razumijevanje i senzibilnost, prema ovoj populaciji, što se, uostalom ogleda i u samom broju angažovanih lica sa smetnjama vida, zbog čega im, javno odajemo veliku zahvalnost i posebno poštovanje.
Ovo, naravno u pozitivnom, odudara od raširenog, pogrešnog shvatanja i možemo slobodno reći, namjernog ponašanja poslodavaca, u smislu, da će, ti isti poslodavci, prije uplatiti poseban doprinos za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, nego li ih zaposliti.
Osobe sa invaliditetom koje su mlađe ili relativno mlađe životne dobi, suočene su sa problemom nezaposlenosti, koji direktno pogađa njih i njihove porodice, kao i lokalnu zajednicu i naše društvo uopšte.
No to ne znači, da osobama sa invaliditetom, odnosno svima koji su u bilo kakvoj potrebi, socijalnoj, ponajprije, treba sažaljenje, suosjećaj, umjesto toga, treba poštovanje.
Takođe, osobama sa invaliditetom ne trebaju nikakve privilegije, povlastice, već pružanje prilike, da se pokažu, da su jednako vrijedne u društvu kao i svi ostali.
U Organizaciji slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, čvrstog su ubjeđenja da je bjelopoljska organizacija partnerskim učešćem u projektu, dala svoj doprinos u realizaciji ciljeva raspisivanja Javnog poziva Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, koji se, ogledao na prevenciji socijalne isključenosti lica sa invaliditetom, uspostavljanju ravnopravnih uslova na tržištu rada i pružanju jednakih mogućnosti, kao i povećanju zapošljivosti lica sa invaliditetom i njihovo brže uključivanje u radne i društvene procese, a naročito na podsticanju partnerske saradnje u realizaciji programa profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom.