U Maloj sali Centra za djelatnosti kulture Bijelo Polje, 25. januara 2018. godine, Organizacija slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, nastavila je sa realizacijom planiranih aktivnosti u okviru projekta Život s bijelim štapom, finansijski podržan od strane Komisije za raspodjelu sredstava NVO opštine Bijelo Polje za 2017. godinu.
Za implementaciju ovog projekta opredijeljeno je 2.364,00 eura.
Realizaciji ovih aktivnosti, pored članova Organizacije, članova ciljne grupe i 20-ak učenika Gimnazije „Miloje Dobrašinović“, prisustvovao je i predstavnik Komisije za raspodjelu sredstava NVO pri opštini Bijelo Polje, g-din Miloš Kljajević.
Glavne aktivnosti planirane ovim projektom realizovane su u obliku organizovanja simulacija praktičnih tehnika za više vidova samostalnosti i u organizovanju psiholoških radionica u cilju jačanja samopoštovanja i samouvažavanja.
Sa već, prethodno utvrđenom ciljnom grupom, korišćene su metode grupnog i individualnog rada. Temelj rada, u grupi predstavljalo je ostvarivanje iskrenog odnosa na relaciji korisnici-članovi ciljne grupe-specijalizovana stručna lica, koji se, posebno ogledao u aktivnom učešću i onih članova, koji su, u početku, vrlo stidljivo pristupili ovakvom načinu rada.
Jednodušna je ocjena, da su članovi ciljne grupe, prihvatili ovakav grupni i individualni rad, što će, svakako doprinijeti da se i ostvari postavljeni konkretni cilj projekta, a to je, jačanje samopoštovanja i samouvažavanja za samostalan život osoba sa smetnjama vida.
Jer, usljed zatvorenosti osoba sa smetnjama vida u svojim kućama, koja je uzrokovana, prije svega nesamostalnošću pri kretanju, dovela ih je u stanje pasivnosti i velike zavisnosti od članova svojih porodica. Takva situacija je dovela do toga da značajan broj ovih osoba ima veoma izražene komplekse, da sebe doživljavaju kao manje vrijednima u odnosu na druge ljude, da su nedovoljno socijalizovane i da imaju problem u komunikaciji sa osobama koje nemaju oštećenje vida.
Tokom trajanja dosadašnjih, ovakvih radionica osobe sa smetnjama vida bile su, već u prilici da podijele međusobna iskustva, strahove, postavljaju pitanja, dobiju adekvatne odgovore, od onih osoba koje su razvile visok stepen samostalnosti. Kroz, naredne četiri tematske radionice obuhvatićemo najvažnije segmente samostalnosti, među kojima su: kretanje, samostalan život u domaćinstvu, funkcionisanje u zajednici, funkcionisanje u kolektivu, briga o sebi.
Vrijeme trajanja projekta je 6 mjeseci, a njegova konačna realizacija, zavisiće, isključivo od dinamike uplate odobrenih sredstava.
Napominjemo, da je do sada uplaćena prva, od četiri rate, kako je to i Ugovorom precizirano, a u iznosu od 591 eura.