U obližnjem restoranu Organizacija slijepih za B. Polje i Mojkovac i Organizacija civilnih invalida rata za B. Polje, Berane, Andrijevicu, Plav, Rožaje i Mojkovac, upriličila je obilježavanje 8. marta, Dana žena, kojom prilikom su uručeni pokloni ženama, članicama, a nakon toga nastavljeno druženje uz veselje i zvuke narodnog melosa koje je proizvodio jedan od ovdašnjih muzičkih orkestara, tako da je ovogodišnje osmomartovsko druženje žena sa oštećenim vidom, po mnogo čemu bilo, izuzetno i impresivno, ne samo po dobroj organizaciji, nego i po divnom provodu i izvanredno prijatnoj atmosferi.

 

 

Prijatnu i opuštenu atmosferu, dodatno je upotpunio Duško Nedović, takođe član Organizacije slijepih, poznat kao originalni, bjelopoljski boem, pjesnik, koji je svim prisutnim damama poklonio crveni karanfil i pjesmu, koju je, specijalno za njih napisao, a čije stihove je sam govorio.

Ideja za obilježavanjem Međunarodnog dana žena pojavila se prvi put početkom 20. vijeka u vrijeme brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije koja je često dovodila do protesta zbog loših uslova rada. Žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila su javno demonstrirale 8. marta 1857. godine u Njujorku.

Protesti 8. marta događali su se i sljedećih godina.

Na međunarodnoj konferenciji žena radnica 1910. godine u Kopenhagenu, ustanovljen je „Međunarodni dan žena“ na predlog slavne njemačke revolucionarke Klare Cetkin.

Zbog svog istorijskog, ali i aktuelnog značaja, ovaj dan treba da se obilježava dostojanstveno i s poštovanjem u znak zahvalnosti onim ženama koje su se borile za pravo glasa, pravo na rad i bolje radne uslove, pravo na život, mir i dostojanstvo.

Feminističke aktivistkinje sa invaliditetom nalaze brojne dokaze da je položaj žene sa invaliditetom u odnosu na muškarca sa invaliditetom drugačiji. Žena je višestruko diskriminisana i ljudska prava su joj uskraćena ne samo kao osobi sa invaliditetom nego i kao ženi, a posebno u patrijahalnom društvu kao što je naše.

Zato bi ženi trebalo svakog dana da posvećujemo pažnju, bilo da je ona majka, supruga, kćerka, sestra, drugarica, voljena osoba ili radna koleginica.

Praznik treba da bude vrijeme, kada ćemo razmisliti, koliko su žene važne u našem životu, kako smo se ponašali prema njima i šta možemo da uradimo, kako bi one bile srećnije.

Categories: aktivnosti