Po već ustaljenoj tradiciji, u okviru redovnih programskih aktivnosti, i ove 2024, kao i u prethodnim godinama, u udruženju slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, organizovan je odmor na moru, po povlašćenim uslovima, a po Odluci i kriterijumima, koje je utvrdio Upravni odbor Saveza slijepih Crne Gore i to prva grupa (02.06-09.06.2024) i druga i treća, u periodu od 01.09. do 15.09.2024.
U prvoj grupi, početkom juna boravio je manji broj članova, njih 5, a boravak u Domu solidarnosti Crvenog krsta u Sutomoru u septembru mjesecu odobren je za još 15 članova, dok preostala 2 mjesta su predviđena za jednog našeg člana s njegovim pratiocem u hotelu „Talia“ (ranije „Vojvodina“) u sentralnom dijelu Igala. Pored pomenutih destinacija za boravak članova lokalnih organizacija Saveza slijepih Crne Gore ponuđena je i destinacija na planini, konkretno na Žabljaku u hotelu „Gorske oči“. Međutim, iz naše organizacije nije bilo zainteresovanih za boravak na planini, iz poznatih nam „visinskih“ razloga.
Valja napomenuti i ovo da u Obavještenju Saveza slijepih Crne Gore, takođe stoji da su kapaciteti u predloženim terminima ograničeni, to se, sada odnosi na septembar, pošto u junskoj grupi tih problema nije bilo, bar što se tiče naših članova, te stoga Savez slijepih Crne Gore zadržava diskreciono pravo da na osnovu kriterijuma iz Odluke ne prihvati sve želje članova i iz drugih lokalnih organizacija, već da u komunikaciji sa rukovodstvima istih, promijeni termine.
Među pojedinim članovima, koji su se već našli na spisku, koji je prethodno sačinio Upravni odbor bjelopoljske organizacije slijepih (za boravak na moru iz naše organizacije bilo je zainteresovano skoro 50 članova), a po Odluci UO SSCG, predviđena su 22 mjesta za članove naše organizacije, izazvalo je nezadovoljstvo određenom participacijom, koju je, takođe na sjednici ovog organa upravljanja, utvrđena.
U Obavještenju Saveza slijepih Crne Gore, pored ostalog, stoji da će krovna organizacija partcipirati sa trećinom iznosa za ponuđene destinacije, a sa dvije trećine korisnik i lokalna organizacija. Međutim, kako se Organizacija slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac i u ovoj godini, nalazi u vrlo teškoj finansijskoj situaciji, to jednostavno, ovu obavezu, ista ne može ispoštovati. Ali, ipak na pomenutoj sjednici Upravnog odbora, našlo se rješenje, a nije ni prvi put, da, preostale skoro dvije trećine troškova snose korisniici, naravno, oni koji to hoće, prihvataju, ili bolje rečeno, koji mogu da priušte takvu jednu mogućnost boravka na moru bez ikakve prisile, dakle na dobrovoljnoj osnovi. Nažalost, u našoj organizaciji ima znatan broj članova koji su u stanju socijalne potrebe, te stoga ne mogu osnovne životne egzistencijalne potrebe da riješe, a kamo li da borave na moru. No, obično se ljute i negoduju oni, uz izuzetke, koji to mogu da priušte, a možemo ih i javno imenovati. Zašto da ne!?
Kao što je po Statutu naše organizacije, na dobrovoljnoj osnovi i samo učlanjenje, pa onda dobrovoljno prisustvo raznim manifestacijama, koje naše udruženje organizuje i drugo, pa sve do dobrovoljnog udruživanja organizacije u Savez slijepih Crne Gore, da se zaključiti, da i boravak na moru nije obavezan.
Dakle participacija za boravak na moru i na planini, iako bi trebala da bude ista za sve članove, korisnike, to, kao što smo naveli, zbog finansijske situacije, što se naše organizacije tiče, u ovom trenutku nije moguća.
Inače, u Domu solidarnosti puni sedmodnevni pansion, po povalšćenim uslovima za lica sa invaliditetom košta 25 eura po danu i po osobi, odnosno u ukupnom izsnosu od 175, 00 eura.
Boravak u hotelu „Talia“ u Igalu, na bazi polupansiona, u dvokrevetnoj sobi bez terase, po danu i po osobi košta 36,00 eura, a s terasom 38,00 eura.
Cijena u jednokrevetnoj sobi je značajno veća i iznosi 59,00€ po danu, pa u slučaju da u određenoj grupi ne bude moguće uklopiti boravak u dvokrevetnim sobama, ostavljamo mogućnost da sam član doplati razliku ukoliko želi da boravi u traženom terminu ili da se eventualno promijeni termin boravka ili da se odbije zahtjev za boravak na moru, stoji u Obavještenju koje nam je dostavio Savez slijepih Crne Gore.
Što se tiče junske grupe, rukovodstvo organizacije bilo je, takoreći svakodnevno u kontaktu sa svojim članovima-korisnicima i dobijalo informacije o, naročito njihovom zdravstvenom stanju, koje je, za vrijeme boravka na moru u Sutomoru, srećom bilo zadovoljavajuće.
A nakon sprovedene ankete naših članova po završenom „junskom“ odmoru, preovladava zaključak, da su bili zadovoljni i smještajem i ishranom. Posebno su istakli ljubaznost i predusretljivost osoblja zaposlenog u Domu solidarnosti Crvenog krsta u Sutomoru.