Sad već, redovno u “radnoj” suboti, 15.06.2024. godine, u prostorijama Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, održane se radionice psihosocijalne podrške, koje su uredile i vodile dipl.psihološkinje Rada Femić i Antonija Zejak, a u okviru projekata Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje u pratnerstvu sa bjelopoljskom organizacijom slijepih i slabovidih “Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac” i “LSI imaju pravo na zdravlje”, koji su finansijski podržani od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, odnosno Ministarstva zdravlja.
Rada Femić
Na današnjoj radionici smo razgovarali o temi koja je uvijek aktuelna, o nasilju. Bilo je riječi o tome šta predstavlja nasilje kao i o tome koja je razlika između nasilja i diskriminacije.
U današnjem savremenom društvu ne postoji ni jedna oblast u kojoj ljudi rade a da nije izložena nekoj vrsti nasilja.
Kroz interaktivan rad smo razgovarali o osnovnim oblicima nasilja koje se tiče nasilja u porodici, a odnosi se na djecu, žene, lica sa invaliditetom kao i starije i nemoćne osobe.
Najviše je bilo riječi o fizičkom nasilju kao i o pokazateljima ove vrste nasilja. Takođe smo govorili o psihičkom nasilju koje je teže za detekciju ali i o seksualnom i ekonomskom nasilju kao i o njihovim pokazateljima.
Cilj ove radionice je edukacija članova Organizacije slijepih i slabovidih i Opštinskog udruženja multiple skleroze da prepoznaju ove oblike nasilja, ali i da se osnaže i imaju adekvatan način reagovanja u ovim situacijama, koji će usmjeriti osobu na rješavanje određenog problema, kako bi vodila brigu o svom mentalnom zdravlju.
Svi članovi su aktivno participirali i iznosili svakodnevne primjere iz svog okruženja, kao i neke lične primjere gdje su uočavali neadekvatne oblike ponašanja.
Antonija Zejak
Današnju radionicu posvetili smo jednoj važnoj, nažalost veoma prisutnoj pojavi, nasilju nad licima sa invaliditetom. Prema podacima Svijetske zdravstvene organizacije, osobe sa invaliditetom se skoro dva puta više suočavaju sa nekim od različitih oblika nasilja u odnosu na lica bez invaliditeta. Zbog aktuelnog zdravstvenog stanja lica sa invaliditetom nalaze se u položaju povećanog rizika da postanu žrtve fizičkog, psihičkog, socijalnog, porodičnog nasilja, finansijskog zanemarivanja uz manipulaciju potrebnom farmakoterapijom od strane nasilnika, uništenje opreme koju koriste. Najčešće, počinilac je neka osoba koju žrtva nasilja poznaje. Tokom radionice razgovarali smo o profilu nasilnika koji se karakteriše potrebom za moći nad drugim osobama u svom okruženju uz istovremeni nedostatak kontrole impulsa i nerazvijenu emocionalnu inteligenciju koja mu onemogućava razvoj sposobnosti empatije, razumijevanja tuđih osjećanja. Karakterišu se projektovanjem vlastitih nedostaka na druge osobe, a takođe sopstvenu krivicu projektuju na svoju žrtvu. Sa druge strane, profil žrtve nasilja ukazuje da su one najčešće osobe koje su u nekom ’zavisnom’ položaju, koje su pasivne, tihe. Aktuelno zdravstveno stanje, ekonomska zavisnost, poricanje, stavovi šire okoline, osjećanje krivice, odgovornosti, obaveze samo su neki od mnogobrojnih faktora koji utiču da se nasilni odnos održi.
Naredna radionica biće posvećena podršci, pomoći i zaštiti koju lica sa invaliditetom mogu ostvariti u borbi protiv nasilja i na putu prevazilaženja posljedica ovog, po mnogo čemu, traumatičnog iskustva.
Današnjim radionicama, prisustvovao je i aktivno na njima učestvovao i Mirsad Dlakić, sekretar Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, ujedno i asistent koordinatorke Lidije Guberinić, predsjednice Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje, u pomenutim projekatima.
Do skorog susreta!