Danas, u subotu, drugog dana mjeseca marta tekuće godine, u prostorijama Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac, održane su još dvije psihološke radionice, iz ciklusa radionica, u okviru projekata Opštinskog udruženja multiple skleroze u pratnerstvu sa bjelopoljskom organizacijom slijepih i slabovidih “Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac” i “LSI imaju pravo na zdravlje”, koji su finansijski podržani od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, odnosno Ministarstva zdravlja.

Prvu radionicu, na kojoj su, kao ciljna grupa, prisustvovale članice oba udruženja, priredila je i vodila Rada Femić, dipl.psiholog.

Psihološkinja Femić, naznačila je da je današnja tema imala poseban značaj iz razloga što su učesnice radionice imale priliku da čuju nešto više o komunikaciji kao sredstvu za prenos informacija, značaju kako verbalne tako i neverbalne komunikacije u svakodnevnom komuniciranju prije svega sa svojom porodicom, prijateljima, na radnom mjestu, sa drugim ljudima.

Cilj ove teme, kazala je, psihološkinja Rada Femić, da se objasni učesnicima radionice kako da bolje i efikasnije komuniciraju sa sagovornicima kojim svakodnevno prenose poruke, razmišljanja, misli, ideje, osjećanja, ukazivanja značaja poruke koju šalju, kakvi su efekti poruke, koja mora biti jasna, konkretna i nedvosmislena. Cilj je takodje bio i da se ukaže koji problemi i nesporazumi mogu nastati u komunikaciji kao i prepreke koje se mogu desiti.

Učesnici radionice su aktivno participirali, te iznosili stavove i iskustva po pitanju komunikacije, a sve sa ciljem unapredjenja iste. Bilo je riječi i o aktivnom slušanju neizbježnom dijelu dobre komunikacije i koliko to doprinosi da se ljudi osjećaju bolje i dovodi do konstruktivne promjene, zaključuje Rada Femić, dipl.psiholog.

Nakon, ove, psihološke radionice, realizovana je i druga, koju je priredila i vodila Antonija Zejak, dipl.psiholog, naglasivši, da su učesnici, kroz razmjenu vlastitih iskustava, uočavali razliku između zdravih i nezdravih stilova prevladavanja stresa. Na završetku radionice, članovi i članice, takođe oba udruženja, su se kratko upoznali sa nekim od tehnika koje se koriste za privremeno ublažavanje simptoma iznenadnog, preplavljujućeg straha, istakla psihološkinja Antonija Zejak.

Na objema radionicama, prisustvovale su i Lidija Guberinić, predsjednica Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje, ujedno i koordinatorka pomenuta dva projekta, kao i sekretarka ovog udruženja Samira Grbović, koje su, aktivno učestvovale u realizaciji današnjih planiranih aktivnosti.

Takođe, današnji rad propratili su i Vuko Potpara, predsjednik Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac i Mirsad Dlakić, sekretar ovog udruženja, istovremeno i asistent koordinatora pomenutih projekata.

Doviđenja do narednih, uskoro ponovnih susreta članica i članova ova dva udruženja sa angažovanim specijalistički osoposobljenim stručnjacima.

Categories: aktivnosti